Zaniżone odszkodowanie

Bardzo często zdarza się, że odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej jest zaniżone. Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że jeżeli ktoś będzie chciał się odwołać to i tak to zrobi a kto zadowoli się proponowaną kwotą pieniędzy „nie będzie stwarzał problemów” a firma może na nim tylko zaoszczędzić.

Doświadczenia życiowe pokazują, że pierwsza wycena przeprowadzana przez rzeczoznawcę i jej wysokość może tak naprawdę stanowić dopiero punkt wyjścia do dalszych negocjacji z ubezpieczycielem. Firmy ubezpieczeniowe jednak do perfekcji opanowały całą strategię postępowania w tego typu przypadkach. Wysyłają rzeczoznawcę, który dokonuje sprawnej wyceny a przelew otrzymujemy już nawet dzień po jego wizycie. Często nie zastanawiamy się czy wycena przysłanego pracownika jest prawidłowa i odpowiada rzeczywistym cenom. Przeważnie zależy nam na jak najszybszym załatwieniu całej sprawy. Niekiedy możemy być na tym stratni.

Uwaga. Przyjęcie odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej nie jest przeszkodą do stawiania dalszych roszczeń teraz albo w przyszłości. W szczególności, jeśli odszkodowanie jest wypłacane z OC sprawcy wypadku.

Niekiedy dopiero dogłębna analiza i rozłożenie naszego pojazdu na czynniki pierwsze może ujawnić wszystkie uszkodzenia naszego pojazdu. Natomiast pierwsza rata z sumy odszkodowania przychodzi przeważnie po wstępnych oględzinach naszego auta- z zewnątrz.

Generalnie odszkodowanie, jakie otrzymamy z OC ma pokryć naszą szkodę w całości. Oznacza to, że jeśli uszkodzeniu uległy tylko niektóre elementy np. zderzak, reflektor a były oryginalne to możemy żądać sumy, która pokryje taki zakup (choć jak wiadomo niektóre części w znanych markach mogą być niewspółmiernie drogie). Szkoda musi zostać naprawiona.

Uwaga. To czy i kiedy naprawisz swój samochód zależy tylko od Ciebie. Ubezpieczyciel w żadnym razie nie może żądać od Ciebie przedstawienia konkretnych rachunków. Jego obowiązkiem jest natomiast to, aby wypłacił odszkodowanie w wysokości odpowiadającej zaistniałej szkodzie.

Sposoby na zaniżone odszkodowanie

Wielu ubezpieczycieli posuwa się do praktyk, przez które kwota Twojego odszkodowania może pokryć, co najwyżej 20% kosztów rzetelnej reparacji pojazdu, te sposoby to m.in.:

- branie pod uwagę najtańszych zamienników części, które możemy znaleźć w hurtowniach motoryzacyjnych

- szacowanie robocizny mechanika, jako 50 zł netto/h i to bez względu na to gdzie samochód jest naprawiany

- maksymalne naginanie sposobu naprawy poprzez kwalifikowanie jak największej ilości części do naprawy a nie do wymiany

- przyjęcie z góry, że wymiana części nie będzie stwarzać problemów a wszyscy mechanicy pracują w równym tempie (np. na demontaż i montaż zderzaka mają tylko 20 minut)

Zaniżone odszkodowanie- co zrobić?

1. Po pierwsze możemy przeprowadzić własną wycenę. Koszt opinii rzeczoznawcy i jego pracy wynosi ok. 200-500 zł. Jeżeli poważnie myślimy o uzyskaniu większego odszkodowania warto w to zainwestować. Sporządzono opinię wysyłamy do ubezpieczyciela

Ewentualnie możemy się zdecydować na naprawę w autoryzowanym serwisie. Naprawa może się odbywać w obecności rzeczoznawcy z firmy ubezpieczeniowej. W takich okolicznościach jest możliwość dokonania pełnej dokumentacji fotograficznej tj. wszystkich uszkodzeń naszego pojazdu- nie tylko tych widzianych z zewnątrz. Bardzo często wystarczy to, aby suma naszego odszkodowania była wyższa.

2. Drugą możliwością jest zebranie rachunków, które jasno wskazują na to, że koszty związane z wymianą konkretnych elementów naszego pojazdu były wyższe niż założył to rzeczoznawca w swojej opinii. Trzeba jednak zwrócić uwagę jednak na to czy uszkodzone części były oryginalne (rzeczoznawca informuje o tym w swojej opinii).

Np. wymianę reflektora zakwalifikował, jako koszt 150 zł. Reflektor był oryginalny i taki też kupiliśmy w hurtowni. Ponieśliśmy wydatek rzędu 900 zł i mamy na to potwierdzenie poprzez otrzymaną fakturę. Ubezpieczyciel ma obowiązek pokrycia wymiany reflektora na sumę 900 zł.

3. Jeżeli wszelkie negocjacje z firmą ubezpieczeniową nie przyniosły zamierzonego skutku to pozostaje droga sądowa. W tym przypadku sporządzenie precyzyjnej wyceny uszkodzonego pojazdu to już konieczność. W celu określenia tzw. wysokości przedmiotu sporu musisz wiedzieć ile naprawa będzie kosztować.

Dodatkowo, jeżeli doszedłeś do porozumienia, co ma zostać naprawione a co wymienione i tylko nie zgadzasz się, z jakością zamienników to starczy, że otrzymasz rzetelną wyceną za warsztatu samochodowego (najlepiej, jeśli jest to autoryzowany serwis). Powinno to załatwić sprawę.

Natomiast, jeżeli spór dotyczy kwestii, co ma podlegać naprawie a co wymianie konieczna jest opinia biegłego rzeczoznawcy (koszt z tego tytułu to kwota ok. 300 zł).

Należy pamiętać, że jeśli decydujemy się na drogę sądową to wynik tej potyczki nigdy nie jest pewny a co za tym idzie zawsze warto pomyśleć o pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Musimy mieć świadomość, że w sytuacji, kiedy postępowanie nie przebiegnie po naszej myśli to oprócz tego, że nie wpłyniemy na zaniżone odszkodowanie to jeszcze zostaniemy obciążeni kosztem procesu i wydatkami drugiej strona, które poniosła na własną obsługę prawną.

Potrzebujesz pomocy? Zostaw nam swój numer - oddzwonimy!

Imię
Miasto
Telefon